Gama - Portal Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Festiwal Muzyki Johna Cage'a

Pomysłodawcą Festiwalu był Amerykanin - Paul Preusser, absolwent wrocławskiej uczelni muzycznej od kilku lat związany z naszym miastem i tutejszym środowiskiem muzycznym. Preusser jako kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu żywo zainteresowany twórczością współczesnych kompozytorów amerykańskich, Cage'a, Zorna czy Ivesa, postanowił zaprosić do udziału w tym wydarzeniu pianistę i dyrygenta z New England Conservatory od Music w Boston, propagatora twórczości Cage'a - Stephena Drury'ego. Zorganizowanie wizyty tego znakomitego artysty i pedagoga na Festiwalu stało się możliwe dzięki funduszowi Scientiae Wratislavienses oraz programowi Visiting Professors, w ramach którego wrocławska uczelnia muzyczna kilka razy w roku gości wybitne postaci świata sztuki i nauki.

Festiwal Muzyki Johna Cage'a objął cztery koncerty- Recital Fortepianowy S. Drury’ego w Sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, Koncert Muzyki Kameralnej Johna Cage’a w Auli Leopoldina, Koncert Muzyki Symfonicznej w Filharmonii Wrocławskiej, a także koncert sonat i interludiów w Akademii Muzycznej.

Do udziału w koncertach kameralnych zaproszono studentów Katedry Fortepianu oraz klasy perkusji, a także pedagogów wrocławskiej uczelni muzycznej, którzy podjęli się wykonania niełatwych pod względem formy kompozycji, a niekiedy bardzo niecodziennych, jak na przykład utwór na cztery radioodbiorniki.

Koncert w Filharmonii Wrocławskiej, podczas którego Stephen Drury wystąpił jako pianista wykonujący Koncert Fortepianowy Cage’a oraz dyrygent w utworze „Seasons”, był kulminacyjnym wydarzeniem festiwalu. Obok Akademickiej Orkiestry Symfonicznej wystąpiła w nim także znakomita wrocławska sopranistka - Agata Zubel w cage’owskiej „Arii”, a także Chór Filharmonii Wrocławskiej, który wspólnie z orkiestrą wykonał jeden z Nokturnów C. Debussy’ego.

Swoistym podsumowaniem Festiwalu było odczytanie słynnego „Lecture on Nothing” („Odczytu o niczym”) w wykonaniu Rafała Augustyna, który towarzyszył prezentacji sonat oraz interludiów wykonywanych na fortepianie preparowanym.

Podczas festiwalowego tygodnia odbyły się trzy wykłady poświęcone twórczości, filozofii, kompozycjom i technikom wykonawczym wymyślonym przez Johna Cage’a, przygotowane przez Stephena Drury’ego, Katarzynę Dziewiątkowską-Mleczko oraz Agatę Adamczyk. Słuchacze mieli zatem wspaniałą okazją do zapoznania się sylwetką słynnego kompozytora, jego życiorysem, artystycznymi inspiracjami oraz z genezą utworów prezentowanych  na koncertach.

Festiwal Muzyki Johna Cage’a był współfinansowany ze środków Miasta Wrocławia.

« powrót do listy